Welcome to Cappella Musicae Antiquae Orientalis


 

Menu
· Strona główna
· Dyrygent
· Dyskografia
· Encyklopedia
· Festiwal w Rydzynie
· Festiwale w kraju
· Festiwale za granicą
· Galerie
· Linki
· Nagrania
· Napisz do nas
· Poleć nas
· Programy koncertów
· Recenzje
· Tournées zagraniczne
· Udział w konkursach

Zaproszenie do Chóru
Serdecznie zapraszamy miłośników muzyki cerkiewnej do śpiewania w naszym Chórze!

KONTAKT: L. Zaborowski 0668 331130

PRÓBY: poniedziałki i czwartki w godzinach 20.00 do 22.00, Collegium Novum UAM, Poznań, Al. Niepodleg- łości 4, parter prawa strona


Kto nas odwiedza
Aktualnie jest 2 gość(ci) i online

Languages
Wybierz język interfejsu:


  
Gazeta Poznańska "Sacrum w filharmonii"

Nietypowe to i pozornie nielogiczne - żeby muzyka cerkiewna ( w wersji koncertowej ) cieszyła się w Poznaniu większym powodzeniem niż twórczość sakralna innych wyznań. A jednak! Właśnie w Poznaniu powstał przed 10 laty specjalizujący się w jej wykonawstwie zespół, i właśnie on zyskał w Polsce renomę największą, popartą licznymi nagrodami na festiwalach i konkursach krajowych i zagranicznych. Powołał go do życia gruntownie wykształcony w Konserwatorium Moskiewskim dr Leon Zaborowski, nazwał CAPPELLĄ MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS i prowadzi go do dzisiaj.

W niedzielę filharmonia zorganizowała CAPPELLI koncert jubileuszowy. Publiczność oczywiście dopisała - przyjechał nawet z Warszawy Romuald Twardowski, kompozytor bez którego polska muzyka chóralna byłaby znacznie uboższa, a którego kolędy wschodnie właśnie kapela Zaborowskiego nagrała na kasety i CD. Jubileuszowy program wzbogacił także Chór Prawosławnego Seminarium Duchownego z Warszawy, śpiewając najstarsze zabytki muzyki prawosławnej, pozbawione jeszcze tej "europejskości", która zabarwiła utwory rosyjskie XVIII i XIX wieku.

Poznańska kapela prezentowała właśnie te późniejsze dzieła - od Dmitrija Bortniańskiego i Maksyma Bierezowskiego po Czajkowskiego i Rachmaninowa. Ale i z nich emanowała ta niepowtarzalna atmosfera jakiejś niedalekiej egzotyki, wynikającej ze specyficznego prowadzenia głosów, pochodów harmonicznych i brzmień. Może przydałoby się zespołowi Zaborowskiego większe ściemnienie barw i głębsza emisja, ale to jednak wymagałoby specjalnego materiału głosowego i to specjalnie szkolonego. I tak jednak jubileuszowy koncert pozostawił duże wrażenie, a liczna publiczność dziękowała i gratulowała muzykom-amatorom oraz ich szefowi owacyjnie, na stojąco.


Tadeusz Szantruczek
1995-10-31


[<< ] [ Powrót do Recenzji] [>>]
© 2002 by Marek Majewski.
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL licence.
Tworzenie strony: 0.03 sekund