Welcome to Cappella Musicae Antiquae Orientalis


 

Menu
· Strona główna
· Dyrygent
· Dyskografia
· Encyklopedia
· Festiwal w Rydzynie
· Festiwale w kraju
· Festiwale za granicą
· Galerie
· Linki
· Nagrania
· Napisz do nas
· Poleć nas
· Programy koncertów
· Recenzje
· Tournées zagraniczne
· Udział w konkursach

Zaproszenie do Chóru
Serdecznie zapraszamy miłośników muzyki cerkiewnej do śpiewania w naszym Chórze!

KONTAKT: L. Zaborowski 0668 331130

PRÓBY: poniedziałki i czwartki w godzinach 20.00 do 22.00, Collegium Novum UAM, Poznań, Al. Niepodleg- łości 4, parter prawa strona


Kto nas odwiedza
Aktualnie jest 1 gość(ci) i online

Languages
Wybierz język interfejsu:


  
Życiorys Leona Zaborowskiego


W 1978 ukończył Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w klasie dyrygentury chóralnej (dyplom z wyróżnieniem). Tam też w 1985 obronił pracę doktorską.

Po ukończeniu studiów podjął pracę na Katedrze Chóralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu jako: asystent (1978), starszy asystent (1979), adiunkt (1985), adiunkt II stopnia (1992), profesor nadzwyczajny uczelni (1998), profesor tytularny (2002).

Prowadzi klasę dyrygowania i czytania partytur. W latach 1978-1986 prowadził Chór Mieszany Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jest uczelnianym koordynatorem do spraw organizacyjnych oraz kontaktów z zagranicą. Jest także kierownikiem organizacyjnym Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych Katedry Chóralistyki AM w Poznaniu.

W 1984 założył Chór Kameralny Cappella Musicae Antiquae Orientalis, którego kierownikiem artystycznym jest do dziś. CAPPELLA specjalizuje się w muzyce cerkiewnej zdobywając liczne nagrody krajowe i międzynarodowe.

Prowadzi wykłady o muzyce rosyjskiej (w języku rosyjskim) dla studentów Instytutu Filologii Rosyjskiej UAM w Poznaniu i dla studentów Kulturoznawstwa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

W latach 1987- 1998 był kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowując z chórem między innymi premiery takich oper, jak: "Borys Godunow" M. Musorgskiego, "Traviata" G. Verdiego, "Tosca" G. Pucciniego, "Nabucco" G. Verdiego i inne.

Zebrał, opracował i wydał w Polsce i w Rosji zbiory polskich i rosyjskich pieśni chóralnych a także (na użytek Katedry Chóralistyki) kilka zeszytów metodycznych materiałów nutowych do przedmiotu dyrygowanie.

Uczestniczy w pracach jury konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Od roku 1995 konsultant szkolnictwa artystycznego I i II stopnia Centrum Edukacji Artystycznej, od roku 2001 ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Twórca i dyrektor festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Rydzynie, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2004.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1984), Odznaką Honorową Miasta Poznania (1987), Odznaką Honorowa Za Zasługi dla Rozwoju Województwa Poznańskiego (1986), Zasłużony Działacz Kultury (1995).

W latach 2007 - 2012 był Kierownikiem Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2012 jest Kierownikiem Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.kontakt do dyrygenta : director@cappella-orientalis.com
  
© 2002 by Marek Majewski.
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL licence.
Tworzenie strony: 0.05 sekund